Pažiūrėkime, kaip atsiranda aukščiausios klasės „Zenit“ latakų sistema.

Jei apie kokią gamyklą ir galima pasakyti, kad gražiai įsikūrusi, tai tikrai apie „Balex Metal“ grupei priklausantį „ELEMENT“ gamybos cechą. Gamykla pastatyta Slovakijoje, vietovėje, kurią juosia dvi kalnų grandinės: Didžioji Fatra ir Mažoji Fatra. Nuo 2011 metų joje iš skardos gaminami naujoviški latakai ir stogo sistemų priedai.

Prie gamyklos privažiuojame ryte prieš šešias. Kalnuose, atokiau nuo miesto šurmulio, gyvenimas teka lyg lėčiau, ramiau. Kovo rytą mus pasitinka kylantis rūkas.

Darbuotojų automobilių stovėjimo aikštelėje po truputį rikiuojasi automobiliai, daugiausia su registracijos numeriais, prasidedančiais raidėmis ZA arba ZI. Tai Žilinos ir jos apylinkių gyventojai. Gamyklos direktorius Liubomiras Cibulka aiškina, kad geografinė gamyklos padėtis pasirinkta neatsitiktinai.

. – Žilinos apskrityje daug metų buvo dirbama su mašinomis, galima sakyti, kad tai šio regiono specializacija, – sako jis ir lydi mus į vidų. – Žinote, kas yra ZWL? TSRS laikais tai buvo didžiausia guolių gamykla šioje Europos dalyje.

  

 

Žlugus gamyklai darbo neteko daug aukštos kvalifikacijos specialistų. Laimei, investuotojai, Žilinos apylinkėse įkurdami savo gamybos cechus, šį faktą pavertė sėkme. Taip atsitiko koncerno „KIA Motors“, popieriaus gamintojo „Colspedia“ ir mūsų, t. y. „ELEMENT“, atveju, – priduria direktorius Cibulka.

Neilgai trukus po šeštos valandos, po trumpo pasitarimo, pradeda veikti pirmosios mašinos, o iš pardavimo skyriaus išvažiuoja pirmieji užsakymai. Sezono laikotarpiu, per vieną „ELEMENT“ darbo pamainą pagaminama net 7 tūkstančiai metrų latakų. Tai reiškia, kad kas minutę gamybos linijose pagaminama 15 metrų prekės.

Pagrindinį gamyklos asortimentą sudaro „Element“ serijos latakų sistema, kurią neseniai papildė aukščiausios klasės produktas „ZENIT“. Liubomiras Cibulka apie „ZENIT“ galėtų kalbėti ištisas valandas. Tik kas minutę jį pertraukia telefono skambučiai.

– „ZENIT“ išsiskiria iš konkurentų visišku atsparumu korozijai, 25 cm didesniu vandens laidumu, palyginti su tradiciniais latakais (200 m3 vs 150 m3), ir sujungimo sistemų apdaila, kuri gerokai palengvina stogdengių darbą. Eime, parodysiu Jums, kaip vyksta gamybos procesas, – kviečia mus direktorius. 

 

 

Leisdamiesi žemyn praeiname pro valgyklą. Ant durų – visos savaitės meniu. Kiekvieną dieną darbuotojai gali rinktis iš penkių patiekalų. Sąraše nesunkiai randame tradicinius slovakų kukulius.

Galima rinktis skirtingus: su mėsa arba su vaisiais. Gal norėtumėte paragauti? Lenkams tikrai patiks, – ragina Liubomiras Cibulka.

Po gardžios degustacijos einame į cechą. Dabar dešimta valanda, taigi pamainos vidurys, o salėje dirba keliolika žmonių. Gamybos procesas čia yra iš dalies automatizuotas. Tik sudėtingiausi darbai atliekami rankomis.

Didžioji dalis darbuotojų čia stebi procesą ir kontroliuoja kokybę. Pastaroji užduotis reikalauja didelio kruopštumo. Juk klientas turi gauti aukščiausios klasės produktą. Todėl produkcija tikrinama keliais etapais.

Pirmiausia vienas asmuo, t. y. pats gamybos linijos darbuotojas, tikrina produkto kokybę, toliau produkciją tikrina technikos specialistas, tada sandėlio darbuotojai ir pagaliau – vyriausiasis technologas.

 

  

Taip patikrintas užsakymas yra komplektuojamas ir paruošiamas siųsti. Paprastai sezono metu iš pagrindinio sandėlio per dieną išvažiuoja 10 ar daugiau didelių sunkvežimių. Taigi klaidų negali pasitaikyti

Kai yra didesnis produkcijos poreikis, „ELEMENT“ dirba dviem pamainomis. Paskutinis darbuotojas darbą baigia 22 valandą. Jei tai savaitgalio pradžia, pagal čionykštes tradicijas jis pradedamas puikiu alumi, kurį siūlo daugelis barų, ir būtinai su dviejų pirštų storio puta.